Çöpe atılan veriler geri gelir mi?

Çöpe atılan veriler geri gelir mi?

Silinen veriler, öncelikli olarak çöp kutusuna gönderilmektedir. Çöp kutusuna gönderilen verilerin ise, geri getirilmesi mümkündür. Bilgisayarda geri dönüşüm kutusunu açtığınız zaman, karşınızda silinen dosyalarınızı görebilirsiniz. Otomatik olarak ya da kendi isteğinizle çöp kutusundan sildiğiniz verilerin geri getirilmesi ise, veri kurtarma hizmetleri sayesinde mümkün olabilmektedir. Pek çok kullanıcının merak ettiği bir soru olan Çöpe atılan veriler geri gelir mi? sorusu, verilerin geri getirilmesinde çözümler aramaya yöneliktir.

Veri kayıplarının durumuna göre, kurtarma çözümleri de değişiklik gösterebilmektedir. Bilgisayarlar pek çok bilginin bir arada tutulduğu cihazlar olduğu için, kaybolan verilerin kurtarılması oldukça önemli olmaktadır. Özellikle şirketler ya da bilgisayarında iş yapan kişiler, veri kaybı yaşandığı zaman büyük bir stres yaşayabilmektedir. Silinen verilerin geri getirilme süreci farklılık göstermekle beraber, kurtarılabilme ihtimalleri oldukça yüksektir.

Virüsler, yanlış bir tuşa basma, cihazın donması veya cihazda meydana gelen çeşitli arızalar sonucunda silinmiş olan veriler, ne ölçüde olursa olsun geri getirilebilme ihtimalleri yüksektir. Bu konuda uzman olan kişiler, silinen verilerin kurtarılması sürecinde çözüme yönelik çalışmalar yaparak, kaybolan dosyaların güvenli bir şekilde geri getirilmesine yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle, veri kaybı yaşandığı zaman, profesyonel bir veri kurtarma hizmetinin alınmasında fayda bulunmaktadır. Böylece kişiler, hem zamandan tasarruf edebilir hem de kaybettikleri verilere kısa süre içerisinde kavuşabilirler. Bu sayede, bireylerin yaşadıkları stres süreci de son bulmuş olmaktadır.

Silinen dosyaları geri getirmek mümkün mü?

Konusunda öne sürülen çalışmalardan birisi de veri kurtarıcı yazılımlar ve hizmetler olarak iki aşamalı şekilde hizmet vermektedir. Bunlardan ilki olması hasebiyle söz konusu niteliklerden birisi olmak üzere silinen dosyaların geri getirilmesinde veri kurtarma merkezlerinde yürütülen tamamen profesyonel yöntemler mevcuttur. Bunu takip eden diğer yöntem olarak yazılım ve programlar da verilerin yeniden mevcut konumlarına eklenmesi açısından oldukça önem taşıyan unsurları bir arada barındırmaktadırlar. Fakat bu makalede silinen dosyaları geri getirmek mümkün mü? Sorusuna yönelik olarak tercih edilmesi istenilenin veri kurtarma birimlerinden alınacak profesyonel teknik destek olacağını kesinlikle belirtmemiz gerekmektedir. Çünkü söz konusu durum üzerinde durularak başlıca silinen dosyaların tamamen bütün yönleriyle geri getirilmesinin en garantili yöntemini oluşturan bir merci olmaktadır.

Tabiki bunun dışında güvenilir Labaratuvar ortamında veri kurtarma yapılarak silinen dosyaları yeniden kurtarmak tamamen mümkün olabilir. Silinen dosyaları geri getirmek için ise ilk aşama analiz aşamasıdır. Bu aşamada söz konusu taşınabilir depolama aygıtının verileri okuyamaz veya yazamaz hale gelmesinde etkili olan etmenler sıkı sıkıya araştırılarak ardından da buna uygun en doğru ve en kısa yoldan çözümler birer birer sunularak böylelikle silinen dosyaların yeniden kurtarılması sağlanmaktadır. Bir diğer ölçüt olarak da üst düzey kullanıcılar tarafından genel olarak tercih edilen manüel veri kurtarma hizmetinden de yararlanmak mümkündür.