Çalışmayan harddiskten veri kurtarma nasıl yapılır

Çalışmayan harddiskten veri kurtarma nasıl yapılır

Bilgisayarlarımızda karşılaşabileceğimiz başlıca gelen sorunların başındadır, bozuk hard diskte kalan kişisel ve ya kurumsal veriler. Bu verileri kurtarmak için çeşitli programları internette araştırma yaptığımız zaman karşımıza çıktığını görmekteyiz. Peki, bu programlar ne kadar işe yarıyor dersek çok kısıtlı demek yerinde olacaktır ve başarı yüzdesi de çok düşük seviyelerdedir.

Bu durum ile karşılaştığımızda ne yapabiliriz, çoğunlukla ilk olarak programları kullanacağımız kesin fakat sonuca ulaşamadığımızı görünce oturup düşüneceğiz ve tekrar internette araştırmaya başlayacağız. Bu konuda karşımıza profesyonel yardım gerekli olduğunu işte o zaman anlayacağız. Peki çalışmayan harddiskten veri kurtarma nasıl yapılır. Bu konuda şu sonuçlara ulaşıyoruz. Bu tip şirketlere çeşitli kanallar yoluyla başvurarak talebimizi iletiyoruz duruma göre ya onlar gelip diski bizden alıyorlar ya da biz gidip diski teslim ediyoruz.

Şirket bünyesinde çalışan işinin uzmanı teknisyen ve mühendisler tozdan arındırılmış özel odalarda özel alet ve ekipmanlar ile ilk olarak diskin durumu inceleniyor. Diskin bozulma sebebi ortaya koyulduktan sonra izlenecek yol belirlenerek, elde bulunan bu alet araç gereç ile harddiske gerekli müdahaleler ve operasyonlar yapılır ve gerekirse disk bit ve baytlarına kadar ayrıştırılarak, diskin yansıması çıkartılır. Daha sonra çıkan bu yansıma yeni bir harddiske yüklenerek en kötü durumda bile %90 lara varan başarı ile veriler kurtarılarak bu yeni harddisk ile kişiye teslim edilmektedir.

Görüldüğü gibi profesyonel olan bu hizmet aslında imkânsız görünen bir durumu yüzünden yaşanabilecek bir mağduriyeti bu şekilde önlemektedir.

Hard disk yere düştü ne yapmalıyım

Pek çok datayı (fotoğraf, dosya, veri) daha güvenli ve uzun süre saklamak için hard disk kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle geniş hafıza seçeneği ile pek çok veriyi bir arada tutar. Portatif olma özelliği ise ayrı bir özelliğidir. Böylelilikle sizin için önemli olan tüm verileri yanınızda taşıma imkânı sunar. Örneğin bir toplantınız var ve projeniz hard diskinizde, toplantıda kolayca projenizi kâğıtların ve dosyaların arasında kaybolmadan kolayca sunabilirsiniz. Ancak bu harika hafızalarında arıza yaptığı zamanlar oluyor. Hard disk yere düştü ne yapmalıyım diyorsanız sizlere bir kaç öneride bulunabiliriz. Genellikle bu düşmeler sonucu veri kaybı yaşanmaktadır. Bu kaybı en aza indirgemek için  Asla yapmamanız gereken ise hard disk açmamanız.

Eğer hard disk yere düştü ne yapmalıyım diyorsanız, öncelikle ne yapmamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Hard disk açma işlemi oldukça zor bir işlemdir ve kurtulma olanağı olan verilerinde kaybolmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden mutlaka profesyonel destek almalısınız ya da garantiye göndermeniz daha akıllıca bir davranış olacaktır. Hard disklerin içerisi doğru çalışabilmesi için havasızdır. Eğer küçük bir arızası var ise hard diski açmanız halinde içine girecek mikrom boyutlarındaki toz dahi diskin bozulmasına sebebiyet verir.

Bir cevap yazın