Harddiski Kurtarma Nedir?

Harddiski Kurtarma

Harddiskler bilgisayarların en önemli parçalarındandır. Bilgisayarların beyni konumundaki bu parçanın belirli nedenlerden dolayı kullanılmaz duruma gelmesi söz konusu olabilmektedir. Bir harddiskin arızalı duruma gelmesi nedeniyle oluşan sorunların başında ise öncelikle harddiskin içindeki verilerin kaybolması yani diğer ve gerçek anlamı ile harddiskin içindeki verilerin açılamaz duruma gelmesidir. Gerçekte harddiskin içinde bulunan hiç bir veri tamamen kaybolmaz veya kullanıcı tarafından müdahale edilerek silinmedikçe silinmez. Hatta kullanıcı tarafından silinmek istenilen verilerin bile bilişim uzmanları ve bilgisayarlar mühendisleri tarafından yeniden kurtarılabildiği ve geri getirebildiği bilinmektedir.

Harddiskler Hangi Durumlarda Bozulur?

Harddisklerin bozulma nedenleri bilgisayar üzerinden maruz kaldığı uygunsuz kullanımlardır diyebiliriz. Bu uygunsuz kullanımların başında virüs bulaşmış yazılımlara ve programlara karşı yeterli düzeyde korunmamış olmasıdır. Virüslü yazılımlara karşı yeteri kadar koruma alabilmek için yapılabilecekler arasında birinci sırayı iyi bir virüs programı kullanmak gelmektedir. Bunun dışında bilgisayarınıza gönderilen ve şüpheli gördüğünüz email veya mesajları açmamanız gerekir. Çünkü bu tür mesajlarla bilgisayarlarınıza gönderilen casus yazılımlar ile bilgisayarlarınız başkalarının kontrolüne geçerek bu kişilerin müdahalesi ile harddiskelerinin tamamen bloklanması gerçekleştirilmektedir.

Böyle durumlarda bloklanmış ve açılmayan harddiskten veri kurtarma işlemi daha da zor olmaktadır. Çünkü kontrolü başkasında olan bir harddiske müdahale etmek de son derece zor olmaktadır. Her ne kadar imkânsız olmasa da bu durumda olan harddisklerin de kurtarılma imkânı bulunmaktadır. Uzman yardımı ile bu sorun aşılabilmektedir.

Bir cevap yazın